• Website Banner-01

  Cyber Security Workshop

  Për të gjithë entuziastët e sigurisë së sistemeve kompjuterike. Demonstrim të skenarëve se si operon një pen tester (penetration tester), skenarë nga jeta e përditshme se si sulmohen sistemet kompjuterike, sa jemi të rrezikuar dhe si mundemi të… Më tepër

 • Open Labs Website

  Maratonë Titrimi: The Internet’s Own Boy

  Mblidhemi së bashku dhe përkthejmë në shqip titrat e filmit “The Internet’s Own Boy: The Story of Aaron Swartz”. Gjithashtu bisedojmë për datën fhe vendin që do projektojmë filmin me titra në shqip. Sepse në promovimin dhe shpërndarjen… Më tepër

 • Open Labs Website Banner-01

  ‘I Love Fedora’ Meetup

  Në qoftë se keni ndërmend të festoni 14 Shkurtin diku tjetër, ndoshta ky event nuk është për ju! Çokollata, Linux dhe komunitet ju presin gjatë takimit të parë të Fedora në Shqipëri. Sillni laptopet dhe USB me vete… Më tepër

 • wordpress980x450

  WordPress Café #3

  Vazhdojnë takimet WordPress në Open Labs për të diskutuar për të rejat mbi WordPress, platformë open source për ndërtim website-esh dhe blogjesh. Niveli teknik i dijes në platformën WordPress nuk është i rëndësishëm. Merrni laptop me vete në… Më tepër

 • WikiAcademy

  WikiAcademy në Kukës

  “a community … a dedicated group of a few hundred volunteers” Kjo është motoja me të cilën vazhdon të promovohet Wikipedia, enciklopedia më e madhe online e hapur për të gjithë dhe kjo moto vazhdon të motivojë eventet… Më tepër

Evente

Më poshtë mund të gjeni aktivitetet e ardhshme të Open Labs. Për të organizuar dhe ju një aktivitet jeni të lutur të dërgoni propozimin tuaj në mailing list të komunitetit.

09-10/05/2015  OSCAL 2015

3-5/04/2015 Wiki Women Workshop (Shqipëri, Kosove, Serbi)

28/02/2015 @ 10.00 Mozilla Weekend Tirana 2015

14/02/2015 @16:00 I Love Fedora

28/01/2015 @18:00 Aaron Swartz sq translation

31/01/2015 @16:00 WordPress cafe#3

24/01/2014 @ 16.00 WikiCafé Tirana #1

22/01/2015 @13:00 LPI në FSHN UT

21/01/2015 @18:00 Webmaker sq l10n

Lexoni më shumë

oscal banner

OSCAL 2015

OSCAL is the first annual international conference in Albania organized to promote software freedom, open source software, free culture and open knowledge. After the first edition, get ready for more ‘OS’ in ‘CAL’ at the second edition. OSCAL… Më tepër

Lexoni më shumë
Open Labs Website Banner-01

Mozilla Weekend

Je gati për edicionin e dytë të Mozilla Weekend në Tiranë? Workshops, prezantime, teknologji open source dhe web i hapur në një fundjavë që nuk duhet humbur nga të gjithë apasionantët e teknologjive me burim të hapur dhe… Më tepër

Lexoni më shumë
Wiki loves monuments albania

Wiki Loves Monuments

Kosova dhe Shqipërinë këtë vit janë pjesë e garës ndërkombëtare te organizuar nga Wikipedia: Wiki Loves Monuments. Wiki Loves Monuments është një konkurs ndërkombëtar fotografish të monumenteve kulturore, i organizuar nga Wikimedia këtë shtator. Organizatorët — FLOSSK në… Më tepër

Lexoni më shumë
logo_lpi

LPI

Tashmë edhe Shqipëria është bërë pjesë e rrjetit të çertifikimeve Linux, nëpërmjet LPI Albania. LPI Albania është pjesë e komunitetit Open Labs dhe sub-affiliate zyrtar për territorin e Shqipërisë, duke shndërruar këtë komunitet në të vetmin që ka… Më tepër

Lexoni më shumë