• CopyFest 2018

  Një fundjavë që celebron hapësirën publike (public domain), licensat e majta (Copyleft), Creative Commons, rimiksimin, kopjimin dhe lirinë kreative në internet.

  Read more

 • Wiki Weekend Tirana 2017

  Nisur nga dëshira për të pasuruar artikujt në gjuhën shqipe në Wikipedia, duke i lehtësuar në këtë mënyrë kërkimin dhe informimin çdo shqipfolësi, komuniteti i Open Labs së bashku me Wikimedia Community User Group Albania zhvillojnë për të katërtin vit rradhazi Wiki Weekend Tirana 2017.

  Read more

 • CryptoParty Tirana 2017

  CryptoPary është një lëvizje e decentralizuar me evente të cilat po ndodhin në të gjithë botën. Qëllimi i kësaj lëvizjeje është kalimi i njohurisë te sa më shumë individë për të mbrojtur veten në botën dixhitale.

  Read more

 • Open Labs në State of the Map 2017, Japoni

  State of the Map, konferenca vjetore ndërkombëtare e OpenStreetMap u mbajt këtë radhë në Aizu-Wakamatsu, Japoni. Për herë të parë kishim pjesëmarrës nga komuniteti shqiptar i OpenStreetMap, dy nga anëtaret e Open Labs, Anisa dhe Sidorela.

  Read more

 • Bashkia e Tiranës migron në platformën Nextcloud

  Më 11 Qershor Bashkia e Tiranës migroi nga ownCloud në Nextcloud mbas dy muaj përdorimi.

  Read more

 • FOSSCamp Syros 2017

  Edicioni i dytë i aventurave verore do të kalohet me komunitetin e geeks-ave të open source nga i gjithë Ballkani dhe Europa buzë detit.

  Read more

 • Zgjedhjet Parlamentare 2017

  Morbi dignissim tincidunt mi, quis varius nisl lobortis sed. Phasellus vulputate, velit ut bibendum tristique.

  Read more